anglictina

Jak se nám pracuje, jak nás bere okolí. Coming out v práci či na škole raději ano nebo raději ne? Podělte se o zkušenosti

anglictina

Příspěvekod Námořníček v čtvrtek 11.říjen 2012 19:22

Az bohuzel semka sem zavitala o pomoc s anglictinou:( tak prosim nekoho kdo fakt ju umi a orientuje se v ni..Mame d.u. :-( neco malo mi pritel google prelozil nejaky zadani, dal nevim co po me chtej:( Delam m. solution elemtary, tak kdyz tak mi napsite nekdo semka nebo do sz a dal bychom se domluvili, dekuju.... ;)
Námořníček
Povalečská stálice

Rozdáno termixů: 135
Získáno termixů: 20

Re: anglictina

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 10:04

Jsi mohla napsat alespoň to zadání...bychom lépe poznaly, jestli pro takový úkol zvládáme angličtinu dostatečně, nebo nikoli ;)
Ale pokud se nemýlím m. solution elementary je nejzákladnější mezinárodní úroveň (A1, A2?), ještě pod FCE. Kdyžtak mi to pošli...se budu hodně styděť, pokud to nezvládnu :haha:
Don't mind me...I'm just a figment of my own imagination ^^
Alaia
Povalečská občasnice

Rozdáno termixů: 7
Získáno termixů: 51
Za tento příspěvek dostala uživatelka Alaia termix od:
Námořníček

Příspěvekod calwen v pátek 12.říjen 2012 11:09

Hele, kdyby náhodou, já angličtinu učím... Tak mi můžeš poslat SZ, pokud by byl problém... Vždycky se to dá alespoň mailem... :-) ;)
Dřív, než mě budeš pomlouvat a soudit můj život, obuj si mé boty a projdi mou cestou, projdi mou minulost, pociť mé slzy, zažij mou bolest, projdi roky, které jsem prošla já, zakopni na každém kameni, na kterém jsem zakopla já! Za každým vstaň a jdi dál, tak jako jsem to udělala já! A až potom můžeš soudit moje chování a tvrdit, že mne znáš... ;)
calwen
Povalečská stálice

Rozdáno termixů: 200
Získáno termixů: 37
Za tento příspěvek dostala uživatelka calwen termix od:
Námořníček

Příspěvekod Námořníček v pátek 12.říjen 2012 12:08

Tak tadyk je zadani:
1, : Write the past simple : 4

phone , answer, listen, hurry, study, miss, stop, visit, travel, spot,

ja sem zatim pokrocila, ze mam hurry= hurried, study= studied, stop= stoped

2, Complete the sentence with werbs from exercise 4

a, I was late so I --- to school
b, My mum and dad --- German at school
c, Dave and Neil --- to music last nihtg
d, "Where are you " she asked " in the post office " he ---
e, Last summer we --- Paris
f, The rain --- at the railway station
g, Robrt --- the bus so he walked to school
h, Joe --- Sue, but she wasnt at home

3, Rewrite the sentences using the past simple

a, I walk to school every day
b, They agree to meet at six o´clock
c, Kevin jogs int the park before breakfast
d, Sue studies maths at school
e, The bus stops near the school
f, We arrive at school at quarter to nine
g, Jim watches televison after dinner
h, Sally phones her boyfriend on her mobile
i, Fred helps his mum with the washing up
j, The football match starts at seven o'cloc
k, We live in London
l, My dad works im Manchaster

Toz toto je zadani..
Námořníček
Povalečská stálice

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 13:07

1, : Write the past simple : 4

phone , answer, listen, hurry, study, miss, stop, visit, travel, spot,

ja sem zatim pokrocila, ze mam hurry= hurried, study= studied, stop= stopped

phoned(se skoro nepoužívá, spíše "called", ale co bychom chtěly od českých testů z angličtiny, co?), answered, listened, hurried, studied, missed, stopped, visited, traveled, spotted

Ani jediné nepravidelné sloveso? Taková smůla...

2, Complete the sentence with verbs from exercise 4

Musím použít pouze past simple, nebo mohu i jiný druh minulého? Někam mi simple absolutně nesedí. Švihnu tam modře, co bych použila raději

a, I was late so I --- to school hurried
b, My mum and dad --- German at school studied
c, Dave and Neil --- to music last night listened were listening
d, "Where are you " she asked " in the post office " he --- answered
e, Last summer we --- Paris visited
f, The rain --- at the railway station spotted To je celé divné. Sloveso "spot" tady může znamenat buď "pozorovat", nebo "nadělat skvrny" ve smyslu, že déšť udělal vlhké fleky. V prvním případě by byla asi lepší "The rain was spotted at the railways station" a v druhém "The rain spotted the railways station.
g, Robert --- the bus so he walked to school missed
h, Joe --- Sue, but she wasnt at home phoned

3, Rewrite the sentences using the past simple

a, I walk to school every day I wa....Ne, tady tu větu opravdu nemohu nechat jak je, vnikl by šílený patvar. I used to walk to school every day
b, They agree to meet at six o´clock They agreed to...
c, Kevin jogs int the park before breakfast Kevin jogged in...Tady bych také použila "used to"
d, Sue studies maths at school Sue studied...Repete...
e, The bus stops near the school The bus stopped...
f, We arrive at school at quarter to nine We arrived...
g, Jim watches televison after dinner Jim watched...
h, Sally phones her boyfriend on her mobile Sally phoned...
i, Fred helps his mum with the washing up Fred helped...
j, The football match starts at seven o'cloc ...match started...
k, We live in London We lived...Přidávám do seznamu podezřelých
l, My dad works im Manchaster My dad worked...Ehm...
Alaia
Povalečská občasnice

Námořníček

Příspěvekod Námořníček v pátek 12.říjen 2012 13:26

Jejzisis dekuju... :good: ale mam par dotazu teda, jo a u ty 2-f tam je The train
takze +, dotaz, kdyz ty slovesa koncej na "y" tak se vsude pise "ied" ? a kdyz je to normal jako "listen" tak tam se vsude pise jen "ed"???
Námořníček
Povalečská stálice

Příspěvekod Námořníček v pátek 12.říjen 2012 13:36

Asi budu potrebovat doucko na 99% :fool:
na 24. se mame naucit 40 sloves a uz ted mi je z toho zle
Ale fakt dekujuuu, :good: prepisujuu ;)
Námořníček
Povalečská stálice

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 13:40

Námořníček píše:Jejzisis dekuju... :good: ale mam par dotazu teda, jo a u ty 2-f tam je The train
takze +, dotaz, kdyz ty slovesa koncej na "y" tak se vsude pise "ied" ? a kdyz je to normal jako "listen" tak tam se vsude pise jen "ed"???

y --> ied (study - studied)
souhláska --> ed (roam - roamed)
samohláska --> d (smile - smiled)
jednoslabičné slovo končící na souhlásku --> souhláska se zdvojuje (stop - stopped)

To je základní pravidlo. Ale existuje pro něj poměrně obrovská hromada výjimek, například:
teach - taught - taught
fly - flew - flown
get - got - got/gotten
Ale pokud o nepravidelných slovesech ještě nebyla řeč, tak si s nimi zatím nemusíš lámat hlavu. Je jich pár set, každé se skloňuje jinak a prostě si je všechny budeš muset pamatovat... :haha:
Alaia
Povalečská občasnice

Námořníček

Příspěvekod Námořníček v pátek 12.říjen 2012 13:46

Ja su magor, na me se fakt musi jak "debosem" no piseme 24.10 na nepravidelny slovesa pisemku, zatim po nas chce jen 40 :cry:
Námořníček
Povalečská stálice

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 14:55

A kdepak že tu angličtinu studuješ? Já s ní měla ve škole také problémy, protože ji učitelé vysvětlovali naprosto zcestným způsobem...nabiflovat slovíčka, nabiflovat gramatiku, nabiflovat výslovnost. Všechno hezky zpaměti. Nevím tedy, jak ostatní...ale já bych se sezením nad slovníkem opravdu 10 000 slovíček naučit nedokázala. o tom, že naučit se zpaměti "pevná" gramatická pravidla je zásadní překážkou, jakmile do nich máš co druhou lekci zařazovat další a další výjimky. U slovíček je to ještě větší sranda, když mají některé z nich i destíky významů a ty už je máš roky zažité v tom jednom konkrétním...potom člověk jen tupě hledí na větu, kde je použito úplně jinak a říká si "Co to sakra je? Od kdy 'fast' znamená 'půst' (ano, slovíčko 'snídaně - breakfast' opravdu doslova znamená 'přerušit půst') a taky 'pevně'?"
A opravdu bych chtěla vidět, jak se někdo pokusí zpaměti naučit jazykovému citu. angličtina a čeština jsou naprosto nekompatibilní jazyky, které se vyvíjely nezávisle na sobě a fungují úplně jinak. Překládat mezi nimi je většinou možné pouze do synonym. Vždy se královsky bavím, když vydím české verze filmů, které nějaký jouda přeložil doslova :haha:
Přes základy je sice nutné se nějak prokousat, ale potom už nemá smysl na školu spoléhat...alespoň na ty klasické ne. Záleží tedy i na tom, co pro Tebe angličtina znamená...jestli o ni máš skutečně zájem, nebo je to jen jeden z těch předmětů ve kterých pro sebe nevidíš příliš význam, ale musíš se jimi prokousat, aby ses ve studiu dostala dál.
V prvním případě bych doporučila knihy...ideálně ty, které nejsou na jedné straně napsané anglicky a na druhé česky. Z toho si moc nezapamatuješ, lepší je bez té české verze. Sice budeš zpočátku muset pořád listovat sve slovníku a potrvá, než se knihou prokoušeš, ale zůstane Ti toho mnohem více. Popřípadě mít u sebe někoho, kdo anglicky umí dobře a bude Ti vysvětlovat vše, čemu nebudeš rozumět.
A vlastně celkově vše, co je založeno především na příběhu, nezáleží, do jaké formy je zabalen...zda je to kniha, film, nebo počítačová hra, je úplně jedno. Především bych se přimluvila za příběhové počítačové hry...jsou často mnohem obsáhlejší, než knihy a především...jen pasivně nesleduješ, jak před Tebou ubýhá příběh, ale aktivně se do něj zapojuješ a ovlivňuješ dění. Doporučila bych prakticky jakékoli RPG od studia Bioware (Knights of the Old Republic, Mass Effect, Dragon Age). Pokud máš silné sklony k abstraktnímu myšlení, tak "The Void" od Ice-Pick Lodge, to je taková moje srdcovka...ale tam je ta angličtina opravdu hodně těžká... ;)
Alaia
Povalečská občasnice

calwen

Příspěvekod Blissenobiarella v pátek 12.říjen 2012 15:56

Panebože! Já si přečetla zadání a pochopila, co se po mě chce!!!!!!!!!!!!!!!
Po čtyřech letech. Šikula. :haha:
A bez slovníku!
Moje lásky mají syčivé hlásky: Ssssssssssssssssssssssssssss...
Blissenobiarella
Povalečská pečovatelka

Rozdáno termixů: 126
Získáno termixů: 182

Příspěvekod Námořníček v pátek 12.říjen 2012 16:28

Blis, je svoboda slova, gratuluju ti, zes to pochopila po 4 letech i bez slovniku.....
Námořníček
Povalečská stálice

Příspěvekod Námořníček v pátek 12.říjen 2012 16:49

Alaia, dodelam si stredni skolu dalkove v Jihlave, skola me po x letech kde mame dobrej kolektiv a i ucitele sou jakstaks na pohodu, tech neprijemnejch sme se uz zbavili :Yahoo!: ucitelnica na ang je v pohode, ale vyzaduje maximalni pripravu atd... sice vysvetluje, ale na dalkovym neni moc casu..anglictina je hezka, jako rada bych kdyz nekam pojedu dorozumela a ne jak hotentot rukama nohama a s otevrenou pusou..
Proste musim nejak nekde zapnout tam ten mozkovej monoclanek :otazka: :nevimnevim: a fungovat chce 40 nepravidelnych sloves tak tam budou..atd... :
Námořníček
Povalečská stálice

Příspěvekod calwen v pátek 12.říjen 2012 19:16

No, ne, že bych chtěla protěžovat svoje řemeslo, ale kdyby něco, tak bydlím v Brně a nebo je možnost doučka přes skype :D

Ale k věci... Koukám, že moje pomoc nebude moc třeba... Alaia to zvádla bravurně... Jen nechápu onu "posedlost" vazbou "used to"... V těch větách jsou ty časy správně a nepřijde mi, že bych tam měla dát něco jiného... Je fakt, že used to je dost používané, ale to ještě pořád neznamená, že se musí dát vždy... V hovorové angličtině jsem to téměř nepoužila a slyšela jsem to opravdu velice zřídka...
Dřív, než mě budeš pomlouvat a soudit můj život, obuj si mé boty a projdi mou cestou, projdi mou minulost, pociť mé slzy, zažij mou bolest, projdi roky, které jsem prošla já, zakopni na každém kameni, na kterém jsem zakopla já! Za každým vstaň a jdi dál, tak jako jsem to udělala já! A až potom můžeš soudit moje chování a tvrdit, že mne znáš... ;)
calwen
Povalečská stálice

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 20:26

Calwen: Samozřejmě, že je mnoho jiných způsobů, jak ty věty říct i bez "used to". Jen mi to přišlo, jako lepší varianta, než standarní past simple (Ten mi v těch případech zní docela lámaně. Rodilý mluvčí by je tak v 95% případů prostě nepoužil...na to mám za sebou už dost překladů AJ-ČJ, abych to věděla :-) ) a současně na zhruba stejné úrovni, jako je angličtina onoho úkolu. On je spíš maličko problém v zadání. Například větu "I walk to school every day" není možné plynule převést do past simple pouze vyskloňováním samotného slovesa. Tedy...ono to možné je, ale výsledek rve uši. Už samotné prohlášení naznačuje, že se ona činnost odehrává pravidelně, zatímco past simple ukazuje na izolovanou událost v minulosti. A pokud si člověk nechce zahrávat s formami "I had been being walking to school regularly every day.", je vazba "used to" nejjednodušší použitelnou variantou. :haha:
Ale na druhou stranu musím na obhajobu tvůrců těchto úkolů prohlásit, že celkově není snadné "vypreparovat" z jazyka jeho nižší level bez toho, aby to znělo nepřirozeně. Nějak se holt začít musí...
Alaia
Povalečská občasnice

Příspěvekod calwen v pátek 12.říjen 2012 20:42

:haha: :haha:

Jo, chápu, co tím myslíš... A ve spoustě věcech mi bereš myšlenky z hlavy... Ale vzhledem k tomu, že se v angličtině pohybuji 7 let - výuka jsou 3 roky, tak si troufám říct, že to byly asi nejlepší věty, které se daly použít pro tu úroveň angličtiny a pro zadané úkoly... Když mám vymýšlet věty, které chci, aby mi studenti přeložili za D.Ú., tak se kolikrát chytám za hlavu, protože většinu těch vět bych v životě nevypustila z pusy... :D :pche:
calwen
Povalečská stálice

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 20:57

To si dovedu představit...stačí sem tam pročíst nějaké to internetové forum, kde se lidé všeobecně baví v angličtině, která ale pro značnou část z nich není rodným jazykem. Někdy se nasměju, jindy prostě jen nechápavě koukám, co že se to básník snažil říct :haha:
Různé aspekty angličtiny jsem sice už lidem vysvětlovala, ale její základy jsem nikdy neučila. To je řekněme taková moje slabina...dělá mi značné problémy zjednodušovat věci, když vím, že je to v rozporu s pravidly celku. Kdybych ji měla učit, jedině na jazykovce pomaturitní studium, kde bych měla alespoň nějakou jistotu, že bude na čem stavět a nebudu muset vytvářet úplné základy.
Když nad tím teď tak přemýšlím, nejsem si jistá jak dlouho se s angličtinou stýkám...a těch pár let na základce bych pro jistotu ani nepočítala, ty nestojí za řeč. Tam jsem se nenaučila opravdu nic a při přechodu na gympl jen hleděla, o čem že je to vlastně řeč. Po odchodu z gymplu jsem se naopak potýkala s tím, že nás tamní kantorka naučila špatnou výslovnost. Tak jsem oficiální vzdělání v ngličtině prostě vzdala, zkušenoti s výslovností hledala v rozhovorech s rodilými mluvčími a slovíčka+gramatiku v knihách, filmech a RPG. Těžko říct, jak na tom jsem...jak z jakého pohledu. Mám CAE, slovní zásobou bych nejspíše zvládla CPE, gramatikou ale pravděpodobně nikoli. Přiznám se, že mi v anglických větách vždy dělaly problém čárky... :oops:
Alaia
Povalečská občasnice

Příspěvekod calwen v pátek 12.říjen 2012 21:17

:) Tak to klobouk dolů. Já bych si na CAE netroufla... České státnice bych měla na C1, možná (po troše studia) na C2. Pokud se trochu vyznáš v evropských hodnoceních. FCE jsem, pravda, zvládla už před 4 lety nanečisto na střední.
Co se kvality výuky na školách týká, tak tam umírám. Když vidím, co mi chodí pod ruce, tak nestačím zírat. Gramatiku mám v malíku, slovní zásobu optimální (nemám v hlavě slovník, na co taky? všechno se dá obejít a říct jinak, tak na co milion slovíček). Mně vyhovuje spíš výuka od základů. Jak je ten člověk moc vysoko a má spoustu špatných návyků, blbě se to předělává. (Kolik lidí ví, že existujou členy? :nevimnevim: :roll: ) Někdy se holt stane...

A k těm diskuzím v AJ... Největší fór je sledovat, kolik lidí zná významy slov... Někdy často naprosto spolu nesouvisející překlady EN-CZ... A idiomy? :D Škoda mluvit...

Teď jsem narazila na pěknou věc... :D "Veškerý vodík se asimiloval v roztoku. = All the hydrogen probably made love in the solution."
calwen
Povalečská stálice

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 21:43

Tak od C2 už to máš k CAE jen kousek ;)
Slovíček pro běžnou komunikaci tolik nepotřebuješ, to je fakt...ale jelikož mám silné sklony psát a vyjadřovat se poeticky, postupně jsem si vytvořila docela solidní zásobu. Slova jsou taková moje malá vášeň. Jsou tak nicotná, maličká, nicneříkající...prázdná. Vznikala postupně v reakci na to, co se lidé snažili povědět, ale neměli jak. Ale dnes, v multikulturní společnosti...bez centrálního cíle, čehokoli, co by mohlo všechny spojovat jazyk stagnuje...a současně má mnohem více možností, než kdy jindy. Individualita uvažování a vyjadřování otevírá zajímavé možnosti...kdyby lidé netrvali na tom, že mezi sebou musí bojovat o to, která cesta je nejlepší. Kdyby konečně pochopili, že každý člověk vnímá svět jinak (dokud tento fakt nepřijmou, nebudou schopni porozumět komukoli, kdo jim není opravdu, ale opravdu velmi podobný)...
A právě v tom vidím krásu slov...jsou tak omezená svým slovníkovým významem, prázná...ale přesto je jejich potenciál neomezený...bavím se snahou vdechnout jim duši, určitý hlubší význam. A cítím se velmi limitována kdykoli zjistím, že nějakou svou myšlenku nejsem schopna sdělit slovy (ať už anglicky, nbebo česky)...a budu se v tom rýpat tak dlouho, dokud se mi to nepodaří :haha: Slova jsou zámky na truhlách, v něž vkládáme své myšlenky a klíčem k nim je naše duše...čím hlouběji nám někdo porozumí, tím více o nás vyčtě s našich slov... ;)

Idiomy jsou kapitola sama pro sebe. Celkově by mne zajímalo, podle čeho jsou vybíráni placení překladatelé...některé jejich výtvory jsou opravdu velice zajímavé (nevím, jestli se smát, nebo chytat za hlavu). pochopím, že je člověk třeba všechny nezná...spíše si nedovedu představit někoho, kdo ano. Ale to si snad prostě musí všimnout, že to nějak nedává smysl a výraz si někde vyhledá. Například jedna taková momentka (nevzpomínám si, kde přesně jsem na to narazila, jen vím, že tento rozhovor následoval po rozbití sochy, která uzavírala průchod):
A: Hey, I like that one! - Hej, ta se mi líbila!
B: It was nice, but it was in the way. - Byla hezká, ale mimochodem :shock:

To s tím vodíkem je hezké, to znám. Je to asi třístránková sbírka podobných překladů, míněných jako vtip...ale po tom všem, s čím jsem se setkala, bych se opravdu nedivila, kdyby je někdo sesbíral od lidí, kteří je mysleli smrtelně vážně. Vždycky se nějaký takový chytrák najde :haha:
Zkusím to pohledat.
Alaia
Povalečská občasnice

Příspěvekod Alaia v pátek 12.říjen 2012 21:45

Alaia
Povalečská občasnice