Jak vybrat správně nový foťák

Prostor pro vaše fotografické úlovky, rady jak vybrat správný foťák a příslušenství, tipy a triky pro focení...

Jak vybrat správně nový foťák

Příspěvekod Lydie v pondělí 11.červenec 2011 01:14

Už delší dobu závidím svým kamarádkách jejich dokonalé fotky z výletů....
Je tady někdo, kdo dokáže poradit, jaký foťák si pořídit? Aby fotky opravdu stály za to! Je mi jasný, že spousta toho umění není jen o fotoaparátu a že to je taky rukama....ale i tak bych si ráda během roku nějaký pořídila a nevím, co...jak....
Máte nějaké tipy? Je dovoleno dávat i odkaz na eshop, tak jestli doporučíte něco konkrétního?
Co vlastně kromě foťáku jako takovém potřebuji?
Kočky jsou chytřejší než psi... Obrázek...nebo už jste snad viděly osm koček, jak táhnou sáně?
Lydie
Nejvyšší povalečka

Rozdáno termixů: 126
Získáno termixů: 255

Re: Jak vybrat správně nový foťák

Příspěvekod Marci v úterý 12.červenec 2011 00:32

Zajímavé téma. :thumbup:

Ale nejde tady nikomu jednoznačně poradit, jaký foťák si konkrétně vybrat, asi tady teď nemá smysl dávat tipy na jakékoliv eshopy.

Pokud si někdo chce koupit nový foťák, měl by si srovnat v hlavě, co od něj očekává, co s ním chce fotit a co s fotkami následně chce dělat a kolik do toho chce vrazit peněz.
Bohužel lidé často vybírají foťák podle vzhledu, tzn. hlavní požadavek je, aby byl co nejmenší, čevenej a uměl natáčet video...jo a ještě každej chce co nejvíce megapixelů :clap: . protože o tom přece mluvil ten pán v reklamě, že megapixely jsou důležité...čim víc, tim líp :)

Já osobně bych zůstala u osvědčených značek, nechtěla bych mít foťák od výrobce ledniček či kalkukaček, ale od výrobce fotoaparátů.
V současné době se dají sehnat poměrně kvalitní kompatky za rozumnou cenu.
Ale jak jsem psala výše, je třeba vědět, co od foťáku očekáváte. Zda chceš foťák, co fotí plně automaticky a nemusíš si s ničím hrát, zda si chceš ev. časem hrát s poloautomatickými režimy (nastavování clony, času)..což je možné u dražších kompaktů, některé levnější kompakty mají také poloautomatické režimy.

Takže při výběru fotoaparátu bych určitě koukala na značku (alespon výrobce fotáku...to je ale můj názor), optický zoom, megapixely není třeba mít co nejvyšší (u kompaktů určitě ne..je to jen zvyšování ceny, nepředpokládám, že by někdo z kompaktu chtěl pak tisknout fotky velikosti plakátů ?), odolnost /plastové vs. bytelnější provedení...dle toho, co a kde chcete fotit/, přítomnost ev. poloautomatických režimů /pokud je využijete/ a cenu, kterou do toho chcete vrazit.

Ale výběr je vždy individuální :shifty:

Určitě doporučuji si před koupí přečist recenze a uživatelské zkušenosti.

Takže, obecně nejde poradit, jaký si koupit foťák...aby dělal ty nejlepší fotky...jak psala Lydie, jde taky o ruce a hlavně oči fotografa :lolno:

Jinak z nabídky foťáků zde samozřejmě nejsou jen kompakty, ale také EVF zrcadlovky (falešná zrcadlovka, s velkým rozsahem zoomu, bez možnosti výměny objketivů), existují i kompakty s výměnnými objektivy a samozřejmě pravé zrcadlovky.

Takže, moje rada není žádná :wave: ...ale pokud bude chtít někdo ev. individuálně poradit, můžu se pokusit, ale v kompaktech se nevyznam a zrcadlovku je nejlepší si před koupí osahat a vyzkoušet...já si tu mojí osahala :clap: :crazy: :lolno:
Marci
Povalečské pískle

Rozdáno termixů: 1
Získáno termixů: 0

Příspěvekod Lydie v úterý 12.červenec 2011 10:44

Marci, super! Ale moudrá z toho teda nejsem ani trochu.... :think:

Takže pojďme na foťák.....zrcadlovku...
Nechci mít foťák za tři tisíce, který je malinkatý a červený, ale chci mít velkou černou krávu, kterou budu tahat v batohu na zádech a tím pádem mi někdo bude muset v jiném batohu tahat sváču, protože kromě foťáku a jeho příslušenství se mi tam nic jiného nevejde...

Jako začínající chtivá fotografka, která momentálně fotit naprosto neumí, ale hrozně chce.... Je rozumné, abych vůbec investovala do dražší foťáku nebo mám raději začít na něčem méně náročném?
Osobně si říkám, že to je investice, která se vyplatí a třeba se mi podaří jednou svoje fotografické vášně pustit a třeba se mi podaří i fotky, které opravdu budou krásné.

Takže jdu do krámu.... Chci zrcadlovku....
Jakou značku mám chtít? Já osobně znám tak maximálně Canon, který mi (nevím z jakého důvodu) kdysi společnost do povědomí vnutila jako kvalitní značku foťáků? Pletu se? Jaké další alternativy se nabízí? Z tvého popisu je mi jasný, že nefotíš tím malým červeným foťáčkem, ale taháš s sebou na foto-výlety krosnu :lolno: Takže se můžu dle svého úsudku držet i tvým hodnocením :clap:
Kočky jsou chytřejší než psi... Obrázek...nebo už jste snad viděly osm koček, jak táhnou sáně?
Lydie
Nejvyšší povalečka

Příspěvekod Gekko v úterý 12.červenec 2011 12:55

Můj osobní (možná zcela chybný) názor: víc vyplatí investice do objektivů než do těla. Zatímco tělo je tak trochu 'spotřební zboží', objektivy ti v ideálním případě vydrží desítky let (sama fotím se skly, která pamatují léta osmdesátá).. ale zas objektivy je dobré vybírat, až když si focení trochu osaháš a víš jaká ohniska se ti budou hodit..

Co se týče značky.. tak trochu si myslím, že je to vlastně jedno. Všichni výrobci nabízejí v podobné cenonové hladině podobné přístroje, které se liší maximálně v detailech. Canon a Nikon mají asi nejširší nabídku, ale sama fotím na Pentax (K-7) a jsem taky spokojená. Nejlepší je asi opravdu vybírat podle toho, co ti padne do ruky.
Yes, I am :-)
Gekko
Povalečská stálice

Rozdáno termixů: 32
Získáno termixů: 54

Příspěvekod calwen v úterý 12.červenec 2011 14:34

K tomuhle jsem trochu skeptická. Sama fotím, co se zrovna namane, co mě upoutá. A fotím to mobilem. Ale i tak se pak dají udělat krásné fotky (pokud je dostatek světla, aby to mobil byl schopen zachytit i pěkně barevně (to je asi to jediné, co mi vadí).

Jinak... fakt by mě nějaký tip zajímal, protože si časem hodlám na nějakého mazla sama našetřit (a že to nebude levná záležitost, je mi celkem jasné). :thumbup:
Dřív, než mě budeš pomlouvat a soudit můj život, obuj si mé boty a projdi mou cestou, projdi mou minulost, pociť mé slzy, zažij mou bolest, projdi roky, které jsem prošla já, zakopni na každém kameni, na kterém jsem zakopla já! Za každým vstaň a jdi dál, tak jako jsem to udělala já! A až potom můžeš soudit moje chování a tvrdit, že mne znáš... ;)
calwen
Povalečská stálice

Rozdáno termixů: 200
Získáno termixů: 37

Příspěvekod Merlin v neděle 17.červenec 2011 23:43

Jak slyším termín falešná zrcadlovka, naježím se po celém těle :twisted: Se zrcadlovkou nemá EVF nic společného, protože nemá zrcadlo, jde o klasický kompakt a jde jen o marketingový tah jak zmást zákazníky.

Pro výběr fotáku je myslím důležité proč a k čemu ... pokud budu fotit snímky jen tak pro radost, nebo se tím chci i časem živit, zda budu dělat fotky max A4 nebo plachty atd. Viděla jsem skvělé fotky z kompaktů za pár tisíc a velmi špatné z fotáku za 100 tisíc. Takže bych nejspíš začala při vážné myšlence na focení nějakou zrcadlovkou z druhé ruky a nový kvalitní přístroj kupovala až po čase, až se ukáže.
Žádná bolest ani radost není tak daleko, aby se nás nemohla týkat ...
Merlin
Zdejší povalečka

Rozdáno termixů: 59
Získáno termixů: 44

Příspěvekod smiesek v pondělí 25.červenec 2011 08:40

taky bych si ráda nějaký foťák pořídila, ale je pravdou, že stačí sebe menší změna účelu, k čemu bych jej využívala a hned nemusí být vhodný. Focení ve dne vs. v noci. Focení rychlých vs. pomalých záběrů a je toho neskutečně mnoho, kdy nelze pouze jeden určit na danou situaci. A do toho má-li se člověk zajímat o parametry objektivu: ohnisková vzdálenost, světelnost, optický zoom, rychlost závěrky ... a je toho daleko více, tak to raději vzdávám, neboť znám jen teorii, ale praxe je vždy zcela jiná :unknown:
Nesnažte se mě pochopit, mějte mě rádi takovou, jaká jsem...
smiesek
Povalečské pískle

Rozdáno termixů: 0
Získáno termixů: 9

Příspěvekod Lydie v pondělí 25.červenec 2011 10:54

Já teď trochu brouzdala po internetu a koukala na to, co by se mi líbilo....

A dostala jsem se k naprosto neuvěřitelným částkám... :pche: Hledám spíše foťák pro novináře a docela se mi zamlouval (jen podle popisu na webu) foťák od Canonu EOS 7D. Sice foťák za třicet cca, ale to příslušenství... :bulim:

Asi napíšu Ježíškovi...nějakému bohatému.... :rolleyes2:
Lydie
Nejvyšší povalečka

Příspěvekod Merlin v úterý 26.červenec 2011 08:54

smiesek píše:taky bych si ráda nějaký foťák pořídila, ale je pravdou, že stačí sebe menší změna účelu, k čemu bych jej využívala a hned nemusí být vhodný. Focení ve dne vs. v noci. Focení rychlých vs. pomalých záběrů ... :

:-) S tím není třeba se trápit, kvalitnější kompaktní fotoaparát /dnes už snad není s rozlišením pod 8 Mpix, ale to je důležité opravdu jen pro to, jaké výstupy chcete mít co do velikosti na papíře, pro PC stačí i polovina /v pohodě zvládne focení za dne ve tmě v klidu v trysku, a to vše na automatiku. Vzpomínám na p. Sudka, co fotil "skládačkou" a jeho fotky jsou geniální. Nemá cenu utrácet desetisíce za přístroj, u kterého pak využiji 10% jeho funkcí. U dražších fotoaparátů / od cca 40 tis. za tělo / je to hodně o ceně za značku a vlastnostech, které nikdy nevyužijete, a přesto můžete mít skvělé fotky s foťákem za desetinu ceny a někdy i lepší, když budete "vidět". Dnes je to hodně o reklamě, zrcadlovka je skvělá, ale pro dobré fotky opravdu není nezbytná :anoano:
Merlin
Zdejší povalečka

Příspěvekod Gekko v úterý 26.červenec 2011 09:32

No ano, i kompakt jistě udělá krásné fotky, ale udělá je tak nějak za tebe.. a dražší přístroje ani nemají nějaké funkce navíc, spíš naopak umožňují, aby fotograf měl proces tvorby fotky pěkně pod kontrolou. Automatika je někdy fajn, ale čím víc toho máš nafoceno, tím také víc o fotkách přemýšlíš a víš přesně, co a jak chceš vyfotit a věř mi, většinou to nebývá to, co si zrovna usmyslí čip ve foťáku.. ;)
Gekko
Povalečská stálice

Příspěvekod Merlin v úterý 26.červenec 2011 10:14

Ne, nemyslím si, že kompakt nebo drahá zrcadlovka udělá fotky za mě. Je to především o oku, srdci, trpělivosti a nápadech ... a to není o přístroji, ale o člověku :anoano: Chtěla jsem svým příspěvkem říci jediné - čím dražší foťák s x funkcemi neznamená tím lepší fotku. Kde to není v člověku, není to nikde. Vidím to kolem sebe, jak lidi chtějí čím dál dražší vymoženosti techniky, aniž by uměli nebo mohli využít jejich funkcí. Je prostě zbytečné vyhazovat peníze navíc, když mi stejnou službu udělá přístroj za 1/3 ceny. Koneckonců vím, o čem mluvím, Nikona /tělo /jsem si před 3 lety za 50 tis. koupila jen proto, že profesně je to pro mne rychlejší a ekonomičtější / a mám na sebe vztek, ale to je jiná kapitola /, ale s láskou stále fotím pro sebe na "obyčejný" Canon, Pentax či Nikon F90, tedy na kinofilm. Mimochodem, po digitalizaci daleko kvalitnější fotky než z 15 Mpix ;)

edit vigi: odstranění citace
Merlin
Zdejší povalečka

Příspěvekod Gekko v úterý 26.červenec 2011 13:29

Jejda, myslím, že jsme si nerozumněly..

Neříkám, že dražší foťák udělá 'lepší' fotky, ale ty 'lepší' fotky se s ním dělají podstatně snáze. Také jsem vystřídala pár foťáků.. od kompaktů po zrcadlovku střední třídy.. a hlavní posun nebyl ani tak v kvalitě samotného obrazového výstupu, ale v tom, jak moc mě přístroj jako fotografa omezoval.. když máš foťák, co neumí ostřit manuálně nebo bez možnosti nastavit ručně expozici, tak se ten 'člověk' za fotoaparátem fakt nemůže projevit.. ono otravuje i když musíš kvůli každému nastavení lézt do menu.. opravdu to není o funkcích a vymoženostech, naopak přijde mi většina fotografů nakonec dojde k tomu, že fotí v poloautomatickém nebo čistě manuálním režimu a na vychytávky (které mi tak jako tak přijdou jako vlastnosti těch levnějších modelů) kašle. Asi tak.. :oops:

A naprosto ti věřím, že jsi s kinofilmem spokojená, já bych také jistě byla, kdybych nebyla líná s tím začít.. :oops: Ostatně většina mých objektivů pamatuje kinofilmovou éru a jsem s nimi naprosto spokojená.. :jojo:
Gekko
Povalečská stálice

Příspěvekod Merlin v úterý 26.červenec 2011 14:47

No vidíš, to jsem Tě asi špatně pochopila :-( Já tedy kompakt neměla nikdy, pokud nepočítám takovou harmoniku vytahovací od dědy, ale tam vše nastavoval on a já jen cvakala :haha: Jinak jen zrcadlovky, ony jaksi digitály nebyly dřív :lol: Já dělám hlavně reportážní fotku a tam by pro mě manuální ostření bylo ke zlosti, to je fofr, a vlastně vůbec skoro nevím, co ten můj drahej foták nabízí, mě to nezajímá ani, chci výsledek a toho většinou / tedy ne vždy :-( / dosáhnu, to je asi ta škola z klasických foťáků, nevím :unknown:
Merlin
Zdejší povalečka

Příspěvekod LFDM v pátek 9.září 2011 20:51

Gekko píše:Pentax (K-7) a jsem taky spokojená. Nejlepší je asi opravdu vybírat podle toho, co ti padne do ruky.

Pentax ma segra... a ma problem s tim, ze ty fotky z neho jsou takove mozna az prilis zive!

Gekko píše:víc vyplatí investice do objektivů než do těla

Toho se ridim taky. nechce se mi moc utrace, precejen fotim jen svatecne, tak se mi nechce do fotaku vrazet majlant. Koupila jsem si nejlacinejsi telo, k tomu univerzalni Tamron 17-50 se svetelnosti 2,8 na vsech ohniskach. A k tomu na portrety mam uplne lacinoucky fixni objektiv 50 mm, kterej dela uzasne fotky na ruznych akcich, v mistnostech a zive fotky lidi... investice skoro zadna a fotky, rekla bych, z toho lezou dobre. Urcite mnohem lepsi, nez se standardnim setakem, co jsem tam mela.
Vše, co praví LFDM, jakoby pravil Bůh.
LFDM
Povalečská stálice

Rozdáno termixů: 23
Získáno termixů: 68

Příspěvekod Gekko v úterý 13.září 2011 20:54

Jojo, ten Tamron taky mám, a obrázky dělá docela solidní, jen jsem zvědavá, jak dlouho, je to taký plasťák.. :rolleyes2: Ale zase jsem ho pořídila za míň, jak třetinu toho, co stojí originál Pentax.. :pche:
Gekko
Povalečská stálice

Příspěvekod Lydie v sobota 31.prosinec 2011 17:46

Ježucha mi přinesl nový foťák a má to tolik funkcí, že si z toho nepamatuju ani jednu! Když už něco nastavím a vyfotím a říkám si, že to docela jde na první pokusy, tak druhý den už nevím, jak jsem to nastavovala a kde... :pche:
Lydie
Nejvyšší povalečka

Zpět na Fotografování