Anglický jazyk

Co se nám přihodilo v běžném životě a jinam se tématicky nevejde

Anglický jazyk

Příspěvekod katarina v středa 23.leden 2013 23:46

Som tak trochu zmätená, čo sa týka rozprávania v anglickom jazyku. Na Slovensku patrím ku stredne pokročilým, čo sa týka AJ. Ale mám taký pocit, že iba na Slovensku, s mojou angličtinou, by som sa nikde inde nedohovorila. Sem tam pozerám americké filmy a rozumiem možno 10% z celého filmu, veľakrát si len domyslím, že o čom ten film bol. :pche:

Je to trošku divné, keď čo sa týka levelu patrím k stredne pokročilým a keď pozerám americké filmy, rozumiem veľký prd. No keď v škole nám pustia nejaký listening tak rozumiem všetko - jasne, že je rozdiel medzi hovorovou angličtinou a angličtinou používanou v škole, ale až taký rozdiel som nečakala.

A druhá vec je, ak by som v rámci mojej práce musela komunikovať so zakáznikom, ktorý je rodilým mluvčím, mal by so mnou trpezlivosť, keby každé moje druhé slovo bolo hmmm a ccccc ? :rolleyes2: Ja si jednoducho tie anglické slovíčka neviem zapamätať a anglická výslovnosť je jedno veľké trápenie. Nedávno som na internete čítala článok o jednej Slovenke, ktorá pracovala v Španielsku a mala pracovné interview v anglickom a španielskom jazyku. Nakoniec, že pomáhala tvoriť otázky v angličtine tej, ktorá sa jej mala pýtať tie otázky v angličtine, lebo tej španielke veľmi angličtina nešla, výslovnosť strašná a skoro všetci si tam píšu anglický jazyk - high level. Je to potom len o sebavedomí? Mať také sebavedomie ako tá španielka, tak si tiež píšem anglický jazyk upper hight level :Yahoo!:

Ako to vlastne s tým anglickým jazykom je? Všimla som si, že niektoré z Vás ovládajú AJ, aspoň podľa toho, čo tu bola napísané.
katarina
Povalečská občasnice

Rozdáno termixů: 19
Získáno termixů: 22

Re: Anglický jazyk

Příspěvekod Alaia v čtvrtek 24.leden 2013 23:09

Tak ony ty úrovně jsou celkově diskutabilní...existuje jich nechutné množství a každý žebříček je nastavený trošičku jinak. O jakékoli objektivitě se tedy nedá příliš mluvit.
Doporučila bych Ti řídit se některým z mezinárodních, celosvětových...v Evropě se nejčastěji používá Cambridge. Tady si můžeš udělat krátký test a zhruba zjistit, jak že na tom vlastně jsi. Má jen 25 otázek, žádný reading, listening, conversation, nic, takže je jen takový orientační, ale pro určitou představu to stačí... ;)
http://www.cambridgeesol.org/test-your- ... index.php/

Jinak bych Ti to řekla asi takto...ve škole se anglicky nenaučíš. Biflovat se slovíčka absolutně nemá smysl, je jich takové šílené množství, že prostě nemáš šanci se je naučit nazpaměť, jakožto izolovanou informaci. Bylo by to, jako snažit se naučit kovářskému řemeslu, aniž bys kdy spatřila kladivo a nevěděla o existenci uhlí a kovu. Jakákoli informace vytržená z kontextu je prázdná a prakticky nepoužitelná, člověk nemá šanci pochopit, jak s ní správně pracovat.
Netuším ale, čemu všemu se ohledně angličtiny věnuješ mimo školu. Doporučila bych naposlouchávání hudby, sledování filmů (ideálně i s anglickými titulky, alespoň než to dostaneš do ucha...tak to slovo vidíš i slyšíš), knihy, příběhové hry, kterými se musíš vyloženě prokecat. Ony se ty slovíčka hned pamatují mnohem lépe, když je vidíš zasazené do kontextu a používáš je...máš tak možnost si je propojit se vším ostatním, už nejsou nějakou samostatnou nicneříkající informací.

Ve škole si především dej pozor na to, jestli Tě kantor/ka učí správně výslovnost...nás to každý učil jinak a všichni špatně. A také na fakt, že má spousta slovíček mraky naprosto odlišných významů a ve škole se většinou dozvíš o jediném. Na věty typu "He woke up and proceeded to break his fast(půst....ano "breakfast - snídaně" je složenina doslova znamenající "ukončit půst")", "He sleeps so fast(tvrdě)", "Hold it fast(pevně), don't you dare let it go!" jsem svého času zůstala blbě hledět. A pokud jde o ty poslechy, ty jsou prostě dělané na takovou úroveň, která se zrovna učí. Jazyk samotný ale žádné úrovně nemá...prostě jen části které znáš a části, které neznáš...:)

Ono jde prostě jen o to ten jazyk používat a vidět, zažít ve všech jeho možnostech a obměnách...zpaměti se rozhodně naučit nedá.
Don't mind me...I'm just a figment of my own imagination ^^
Alaia
Povalečská občasnice

Rozdáno termixů: 7
Získáno termixů: 51

Příspěvekod katarina v pátek 25.leden 2013 18:34

Dik za tip. :good:
katarina
Povalečská občasnice

Rozdáno termixů: 19
Získáno termixů: 22

Příspěvekod Gekko v sobota 26.leden 2013 12:37

Tak, tak, jazyk se nejlépe naučí tak, že se používá :jojo: Úplně nejlépe asi vyjet někam do ciziny, tam člověku ani nic jiného nezbyde. Jinak sama si o sobě myslím, ža anglicky umím velice dobře.. jen když se mě nějaký cizinec zákeřně zeptrá na cestu (a bozivědíproč se zdá, že tyhle otázky přitahuju, zvláště v místech, která naprosto neznám), tak ze sebe taky nevypravím víc než 'Ugh.. ehm.. diz vej' :oops: Ale jak o tom uvažuju, tak v češtině to nebývá o omnoho lepší :vigi:
Yes, I am :-)
Gekko
Povalečská stálice

Rozdáno termixů: 32
Získáno termixů: 54

Příspěvekod A7gg4ie v středa 8.leden 2014 20:18

Mohu ze zkušenosti říct, že ty filmy velmi pomáhají, já jsem pár let ze školy a v práci jsem tuhle "jůtůbovou", jak říkám, angličtinu už několikrát musela použít a pokud to nebyl rodilý mluvčí, mluvila jsem lépe já. Skutečně to pomáhá pro tu použitelnost toho jazyka, já gramatiku vůbec neznám, ale ještě se mi nestalo, že by mě někdo z těch lidí nepochopil, jak je angličtina taková frázovitá a idiomatická, tak mi to pak naskakuje instiktivně...
A7gg4ie
Povalečské pískle

Rozdáno termixů: 0
Získáno termixů: 0

Zpět na Různé